جشن میانه پاییز | بلاگ

جشن میانه پاییز

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

جشن میانه پاییز,جشن میانه پاییز,ایران ,تاریخ باستانی ایران,زرتشت ,اَیـاثْـرِم,اَیـاثْـرِمَـه,آغاز سرما,Jashan,Hamazoor,جشن پاییزانه ,جشن های ایرانی،جشن زرتشت،جشن باستانی،ایران باستان
جشن میانه پاییز,ایران ,تاریخ باستانی ایران,زرتشت ,اَیـاثْـرِم,اَیـاثْـرِمَـه,آغاز سرما,Jashan,Hamazoor,جشن پاییزانه ,جشن های ایرانی،جشن زرتشت،جشن باستانی،ایران باستان

 

ایران سرزمین جشن ها و شادی هاست.وقتی در تاریخ باستانی ایران و زرتشت نگاهی می اندازیم،به خوبی متوجه این امر می شویم.جشن میانه فصل پاییز و زمان گاهَنباری بنام «اَیـاثْـرِم» در اوستایی «اَیـاثْـرِمَـه» به معنای «آغاز سرما» نامگذاری شده است.جشن میانه پاییز در روز پانزدهم آبان‌ماه برگزار می‌شود. 

این گاهنبار نیز اکنون همانند گاهنبارهای چهره های دیگر و با همان شیوه در خانه و یا تالارهای عمومی برگزار می شود. بطور کلی عنصر دینی این جشن ها خواندن “جشن”  (بخوانید Jashan) و نیایش است که موبدان انجام می دهند و حاضرین در جشن (Jashan) دست یکدیگر را می گیرند و همازور (بخوانید Hamazoor) (هم پیمان، هم باور، هم اندیش) می شوند، زیرا:

پیروزی و کامیابی در یگانگی و همازوری است به ویژه در گذشته تحمل در برابر بلایای طبیعی، خشکسالی، سیل، زلزله، طوفان و مانند آن تنها با همازوری و پشتیبانی از یکدیگر شدنی بود. شرکت در مراسم گاهنبار وظیفه دینی برای همه بود؛ هزینه آن را همه داوطلبانه و هر کس به اندازه درآمد و تواناییش می داد ولی همه به یک اندازه در آن “هم بهره” می شدند.

عنصر اجتماعی این جشن ها در این بود که همه زرتشتیان، زن و مرد، پیر و جوان و کودک، فقیر و غنی، ارباب و رعیت، همه یکسان در آن شرکت می کردند و در یک جا گرد می آمدند از یک سفره و از یک غذا می خوردند و این امر باعث همبستگی بیشتر اجتماعی می شد.

علاوه بر این در پایان این مراسم آن چه از خوردنی باقی مانده بود به خانه افراد بینوا و نیازمند فرستاده می شد و این جزئی از “نیکوکاری و دهش” است که در دین زرتشتی ستوده و سفارش شده است.

جشن میانه پاییز هنوز در بین مردم کرمانشاه برگزار می‌شود و از مراسم این جشن می‌توان به خواندن دعا و پختن خروس به تعداد فرزندان خانواده نام برد.

 

جشن میانه پاییز بر همه ی ایرانیان مبارک باد!

جشن میانه پاییز,جشن میانه پاییز چیست,...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : سه شنبه 18 آبان 1395 ساعت: 21:08