غذاهایی که پوستتان را جوان نگه می‌دارند | بلاگ

غذاهایی که پوستتان را جوان نگه می‌دارند

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

کلاژن معمولاً در رابطه با سلامت پوست مطرح می‌شود زیرا نقش اساسی در ایجاد انعطاف‌پذیری پوست دارد که احتمال ایجاد خطوط و چروک را کاهش می‌دهد.

به گزارش بهداشت نیوز، کلاژن همان چیزی است که تمام بدن را متصل به هم نگه می‌دارد! کلاژن یک ترکیب ساختاری از استخوان‌ها، رباط‌ها، عضلات، لثه، پوست و تاندون‌هاست. بدن می‌تواند خودش کلاژن بسازد و هر جا در بدن که نیاز به کلاژن بیشتری بود آن را تولید کند. کلاژن معمولاً در رابطه با سلامت پوست مطرح می‌شود زیرا نقش اساسی در ایجاد انعطاف‌پذیری پوست دارد که احتمال ایجاد خطوط و چروک را کاهش می‌دهد. با افزایش سن، تولید کلاژن کاهش می‌یابد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید هم می‌تواند تولید کلاژن را در پوست کمتر کند.

محصولاتی که برای مراقبت از پوست رایج هستند، حاوی کلاژن‌اند و به‌عنوان عاملی برای کاهش چین و چروک پوست، معرفی و تبلیغ می‌شوند. اما به گزارش Medical New Today، کلاژن در واقع چیزی نیست که از طریق پوست جذب شود. کلاژن را می‌تواند از طریق تزریق به زیر پوست وارد کرد و یا با لیزر درمانی، تغییرش داد. دریافت مقدار کافی از واحدهای سازنده‌ی پوست از طریق تغذیه، یکی از راه‌های تحریک پوست جهت کلاژن سازی در بدن است.

افزودن منابع غذایی کلاژن ساز می‌تواند به سلامت پوست و استخوان‌ها کمک کند.

آیا خوردن کلاژن و یا مصرف مکمل‌های کلاژن، مستقیماً تولید کلاژن را افزایش می‌دهد؟ تحقیقات نشان داد که جواب این سؤال، چندان ساده نیست.

اسیدهای آمینه

کلاژن یک پروتئین است. بنابراین مانند تمام پروتئین‌ها، از اسیدهای آمینه ساخته می‌شود. از آنجایی که اسیدهای آمینه واحدهای سازنده‌ی کلاژن هستند، دریافت پروتئین کافی از راه تغذیه می‌تواند تولید کلاژن را بیشتر کند. بدن از اسیدهای آمینه به شیوه‌های گوناگونی استفاده می‌کند. اگر بدن به کلاژن نیاز داشته باشد، از اسیدهای آمینه‌ی موجود در بدن برای ساختن کلاژن‌های جدید استفاده خواهد کرد. خوردن غذاهایی که آمینواسیدهای زنجیره‌ای (BCAA)، گلوتامین و پرولین تولید می‌کنند می‌تواند به تولید اسیدهای آمینه‌ی ضروری برای تولید کلاژن کمک کند.

غذاهایی چون گوشت، تخم مرغ و لبنیات سرشار از BCAA و گلوتامین هستند. منابع گیاهی BCAA هم شامل سویا و حبوبات می‌شود. غذاهای غنی از پرولین هم شامل ژلاتین، لبنیات، گوشت گوساله، سویا و کلم می‌شود.

منابع ویتامین C

علاوه بر اسیدهای آمینه، واحد سازنده‌ی دیگری که کلاژن را تشکیل می‌دهد ویتامین C است. منابع غذایی سرشار از این ویتامین می‌توانند تأثیر چشمگیری بر سلامت پوست گذاشته و به درمان آسیب‌های ناشی از پرتو یو وی کمک کنند. کمبود ویتامین C می‌تواند منجر به بیماری به نام اسکوربوت شود. اگر به دلیل کمبود ویتامین C کلاژن کافی تولید نشود، رگ‌های خونی، لثه‌ها و پوست ممکن است شدیداً تحت تأثیر قرار گرفته و ترمیم زخم به کُندی صورت بگیرد.

غذاهای سرشار از ویتامین C شامل بسیاری از میوه‌ها و سبزی‌ها مخصوصاً مرکبات، فلفل دلمه‌ای، توت‌فرنگی و سبزیجات برگ‌دار سبز تیره می‌شود.

غذاهایی,پوستتان,جوان,میدارند,...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : جمعه 3 شهريور 1396 ساعت: 14:23