روز جهانی حافظان صلح ملل متحد | بلاگ

روز جهانی حافظان صلح ملل متحد

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 

در 11 دسامبر سال 2002 میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در طی قطعنامه 129/57 و با درخواست دولت و سازمان حافظان صلح اوکراین، روز 29 می ماه را به عنوان روز بین المللی بزرگداشت حافظان صلح ملل متحد برگزید.
روز بین المللی حافظان صلح ملل متحد که در 29 می ماه هر سال در سراسر جهان برگزار می شود، بهانه ای است برای توجه و تقدیر از زنان و مردانی که سازمان ملل متحد را در ماموریت حفظ صلح و امنیت بین المللی همراهی می کنند. همچنین این روز گرامیداشت انسان هایی است که در راه حفظ صلح و امنیت بین المللی جان خود را از دست داده اند.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل یا همان کلاه آبی ها متشکل از نیروهای نظامی (سربازان، افسران پلیس) و نیروهای غیر نظامی ایجاد شده‌است.به گروه‌های غیرنظامی شرکت‌کننده در عملیات حفظ صلح «گروه ناظر» یا «هیئت نظارت» و به نیروهای نظامی شرکت‌کننده «نیروهای پاسدار صلح» می‌گویند.

سازمان ملل متحد نیرو و ارتش نظامی مخصوص به خود را ندارد و اجرای عملیات حفظ صلح تحت پرچم این سازمان، به مشارکت داوطلبانهٔ کشورهای عضو سازمان ملل وابسته‌ است. 

این نیروها به درخواست طرفین درگیر از طرف سازمان ملل اعزام میشوند. تصمیم گیری برای اعزام کلاه آبی ها به عهده شورای امنیت سازمان ملل است که از طریق دبیر کل سازمان ملل متحد هدایت میگردد.نیروهای حافظ صلح می‌کوشند از طریق برقراری صلح و روش‌های مسالمت‌آمیز به خشونت‌ها و درگیری‌های ایجاد شده در داخل یک کشور و یا میان دو کشور درگیر خاتمه دهند. 

 

نخستین ماموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل

روز 29 ماه می یادآور سالگرد تاسیس «سازمان نظارت بر آتش بس سازمان ملل متحد» در سال 1948 برای نظارت بر آتش بس جنگ اعراب و اسرائیل به عنوان نخستین ماموریت حفظ صلح این سازمان است.

 

با گرامیداشت یاد و خاطره ی تمام انسان های شریفی که برای برقراری صلح در جهان جانشان را از دست دادند ، برای همه ی کلاه آبی ها در سراسر جهان آرزوی موفقیت می کنیم.

به امید جهانی پر از صلح...

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 8 خرداد 1396 ساعت: 17:02